Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Ustawa metropolitalna

29 czerwca 2017. Rozporządzenie do ustawy podpisane

Treść ustawy tutaj

06 kwietnia 2017. Ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw. 

04 kwietnia 2017. Ustawa podpisana przez Prezydenta RP

04 kwietnia 2017. Wojewoda śląski o ustawie.

16 marca 2017. Senat przyjął ustawę.

10 marca 2017. Ustawa skierowana do Senatu.

9 marca 2017. Ustawa przyjęta przez Sejm!

8 marca 2017. Drugie czytanie ustawy. Zapis debaty

6 marca 2017. Dyskusja w Polskim Radio Katowice.

27 lutego 2017. Debata nt. metropolii w TVP Katowice.

23 lutego 2017. Ustawa po poprawkach komisji. Czytaj więcej

Transmisja z prac połączonych komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Administracji i Spraw Wewnętrznych 21.02.2017.

Czekamy na metropolię (Dziennik Zachodni 17 luty 2017)

Wojewoda śląski o ustawie w Polskim Radio Katowice

Wiceminister Wójcik o ustawie

Pierwsze czytanie ustawy w Sejmie. Czytaj więcej.

16 stycznia 2017: O ustawie metropolitalnej z wiceministrem sprawiedliwości z Michałem Wójcikiem w Polskim Radio Katowice.

10 stycznia 2017 Rząd skierował projekt ustawy do Sejmu. Czytaj więcej.

27 września 2016: Rząd przyjął projekt ustawy metropolitalnej. Czytaj więcej

5 września 2016: Apel samorządowców do pani premier. Czytaj więcej.

5 lipca 2016: Dalsze prace nad ustawą. Czytaj więcej.

24 czerwca 2016:  Nowy projekt ustawy metropolitalnej. Czytaj więcej.

29 kwietnia 2016: Poprawki do ustawy metropolitalnej. Czytaj więcej.

Prezydenci i radni tworzący Zgromadzenie GZM zadeklarowali jednogłośnie chęć pracy nad utworzeniem związku metropolitalnego na podstawie ustawy metropolitalnej, która weszła w życie 1 stycznia 2016 roku.

PODSTAWOWE INFORMACJE O ZWIĄZKU I METROPOLII

Powołany został w biurze GZM zespół konsultacyjny zajmujący się analizą prawną ustawy metropolitalnej i przygotowujący kolejne kroki formalne oraz rozwiązania, które powinny znaleźć się w aktach  wykonawczych do ustawy. Na jego czele stoi prof. Bogdan Dolnicki, kierownik katedry Prawa Samorządu Terytorialnego Uniwersytetu Śląskiego, w składzie jest także były wojewoda śląski, Tomasz Pietrzykowski. Ekspertom pomagają pracownicy biura GZM. Zespół jest otwarty na nowych ekspertów.

Członkom zgromadzenia zaproponowany został obszar przyszłego związku metropolitalnego w trzech wariantach. Każdy z nich odnosi się do powiązań funkcjonalnych, transportowych, więzi gospodarczych i społecznych, a także planu zagospodarowania przestrzennego województwa. Opracowane zostały także dane pokazujące powierzchnię, ludność a także wpływy z podatków dla poszczególnych wariantów. Warianty wskazują odpowiednio 14 gmin (miasta GZM), 23 gminy (obszar wyznaczony w strategii „Śląskie 2020+”) oraz 52 gminy (obsługiwane przez 4 operatorów komunikacji zbiorowej KZK GOP, PKM Jaworzno, MZK Tychy, MZKP Tarnowskie Góry).

W rekomendowanym przez zespół konsultacyjny wariancie drugim, oprócz 14 miast GZM (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy i Zabrze) miałyby ją tworzyć także: Knurów, Tarnowskie Góry, Wojkowice, Mikołów, Łaziska Górne, Bieruń, Będzin, Czeladź i Radzionków, a może także kolejne miasta. Przedstawiciele miast spoza GZM zostali zaproszeni do współpracy przy tworzeniu metropolii. Relacja tutaj. Warianty delimitacji tutaj.

Prezydenci w Zgromadzeniu GZM zadeklarowali jednogłośnie chęć pracy nad powołaniem Związku Metropolitalnego. Zgłoszony został także wniosek o powołaniu w ramach GZM zespołu do integracji transportu na obszarze przyszłej metropolii.

- W najbliższym czasie do miast wyślemy pismo, z prośbą o wyrażenie zgody na udział w tworzonym związku metropolitalnym – mówi Małgorzata Mańka Szulik, Przewodnicząca Zarządu GZM – Jestem przekonana, iż tylko merytoryczna dyskusja w szerokim gronie pozwoli na powołanie silnego podmiotu, który skutecznie wykorzysta nowe możliwości dla wzmocnienia potencjału aglomeracji.

- Pamiętajmy o tym, że co najmniej 70 proc. rad miast i gmin położonych w obszarze metropolitalnym, musi wyrazić pozytywną opinię w tej sprawie - dodaje Marcin Krupa, prezydent Katowic – Konieczne są także konsultacje w miastach. Przed nami wiele pracy. Ważne, iż wspólnie ustaliliśmy dzisiaj, że to GZM będzie koordynował te działania. Mamy czas do końca lipca przyszłego roku, by związek zaczął działać od stycznia 2017.

Zgodnie z ustawą o związkach metropolitalnych, granice obszaru metropolitalnego ustala w drodze rozporządzenia Rada Ministrów. Do jej kompetencji należy także utworzenie związku metropolitalnego na danym obszarze. Górnośląski Związek Metropolitalny wystąpi do Prezesa Rady Ministrów o pilne wydanie rozporządzenia dotyczącego określenia trybu postępowania w sprawie złożenia wniosku, zakresu składanych dokumentów oraz określenia terminarza prac. Treść listu tutaj. Do tego powołany będzie też pełnomocnik wojewody ds. utworzenia związku metropolitalnego. Przypomnijmy, że wojewodą śląskim został Jarosław Wieczorek, członek zarządu GZM, aktywnie biorący udział w pracach nad ustawą metropolitalną.

- To długo oczekiwany przez gminy dokument – podsumowuje przewodniczący zgromadzenia GZM Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa - teraz zobaczymy, czy potrafimy współpracować, porozumiewać się i korzystać z jej owoców. Ustawa otwiera drzwi do dodatkowych pieniędzy dla miast wchodzących w skład metropolii. Będzie to  sprawdzian dla nas wszystkich.

Tekst ustawy metropolitalnej tutaj.

Obejrzyj program z cyklu Trudny Rynek w TVP Katowice z dnia 29 kwietnia 2016.

Posluchaj audycji w Polskim Radio Katowice o ustawie metropolitalnej z 21 kwietnia 2016 r.

Posłuchaj audycji z cyklu Kawa na ławę w Polskim Radio Katowice o ustawie metropolitalnej.

Obejrzyj program z cyklu Trudny Rynek w TVP Katowice o ustawie metropolitalnej.

Wysłuchaj audycji z cyklu Temat do dyskusji w Polskim Radio Katowice.

Kolejne pismo w sprawie rozporządzeń do ustawy z 2.03.2016.

Ulotka nt. nowej metropolii

Mapa metropolii

Prezentacja

Informacja o związku

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a