Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Aktualności

Metropolitalne Swięto Rodziny

W tym roku już po raz dziesiąty obchodzimy Metropolitalne Święto Rodziny, którego inicjatorkami były śp. Krystyna Bochenek oraz prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. Koncert inaugurujący jubileuszowe obchody odbył się się w sobotę, 20 maja w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: metropolita katowicki abp Wiktor Skworc oraz ordynariusz gliwicki bp Jan Kopiec.

METROPOLIA – JESTEM NA TAK W 41 GMINACH!

W 41 miastach i gminach naszego regionu zakończył się proces konsultacji z mieszkańcami ustawy o związku metropolitalnym. Mieszkańcy wszystkich gmin wypowiedzieli się za metropolią. Celem konsultacji było poznanie opinii mieszkańców na temat przystąpienia gminy, którą zamieszkują do związku metropolitalnego.

Finał INDUSTRIADY w Gliwicach

Tegoroczna odsłona Industriady odbędzie się 10 czerwca w 47 przemysłowych obiektach zlokalizowanych w 28 miastach województwa śląskiego. Program tej edycji powstał w rytmie maszyn, o czym będzie można przekonać się już w przeddzień święta – 9 czerwca, w trakcie tzw. rozruchu maszyn, który tym razem odbędzie się w ośmiu obiektach w sześciu miastach regionu.

Nowy związek metropolitalny

Górnośląski Związek Metropolitalny od lat zabiegał o stworzenie prawnych podstaw dla powstania metropolii. Po podpisaniu ustawy przez Prezydenta, kolejnym formalnym krokiem będzie przygotowanie wniosku o utworzenie związku metropolitalnego. Wniosek zostanie złożony przez Radę Miasta Katowice i rozpatrzony przez Radę Ministrów. Zanim jednak to nastąpi, we wszystkich gminach objętych wnioskiem zostaną przeprowadzone konsultacje społeczne.

W rytmie maszyn. Industriada napędza Śląskie

Ponad pół tysiąca atrakcji w czterdziestu siedmiu obiektach i tylko kilkadziesiąt godzin, by zdążyć odwiedzić przynajmniej część z nich. Tegoroczna odsłona święta Szlaku Zabytków Techniki nie da nam wytchnąć choćby na moment i 10 czerwca połączy dwadzieścia siedem miast regionu.

Z rynku do rynku 2017

Z rynku do rynku to cykliczna impreza organizowana co roku już po raz siódmy. Klub Sportowy AZS AWF Katowice zaprasza 3 czerwca 2017 roku na rekreacyjny przejazd rowerowy na trasie Katowice-Kraków.

Tour de Pologne w miastach metropolii

74. Tour de Pologne UCI World Tour to kolarska liga mistrzów i jedyna okazja w roku, żeby na polskich drogach obserwować najlepszych zawodników w światowym peletonie. Wyścig, który przed nami, potrwa od 29 lipca do 4 sierpnia i skupi się na południu Polski, w tym w wielu miastach metropolii. W ciągu siedmiu dni kolarze przejadą dokładnie 1144 kilometry. Odwiedzą ponad 500 miejscowości.

Światowy Kongres Antydopingowy w Katowicach!

– W 2019 roku Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach stanie się światowym centrum antydopingu. To niezwykle prestiżowe wydarzenie dla Polski, miasta Katowice i całego środowiska sportowego oraz kolejny ważny krok w walce o czysty sport! To właśnie w naszym kraju zapadną kluczowe decyzje wyznaczające globalny kierunek walki z dopingiem – powiedział minister Witold Bańka tuż po przyznaniu przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) Katowicom organizacji Światowej Konferencji Antydopingowej.

Inauguracja Metropolitalnego Święta Rodziny

Tegoroczne, jubileuszowe, Metropolitalne Święto Rodziny zainauguruje 20 maja 2017 r. koncert w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Wystąpi zespół „Carrantuohill” z Anną Buczkowską, zabrzmi więc muzyka rodem z Irlandii i Szkocji, ale także własne kompozycje grupy, oparte na „celtyckich korzeniach”. Zespołowi towarzyszyć będzie formacja „Salake”, tańcząca tradycyjne, irlandzkie tańce.

Rusza program STOP SMOG!

Program SMOG STOP „Dofinansowanie zadań realizowanych przez mieszkańców województwa śląskiego na rzecz ograniczenia niskiej emisji” jest kontynuacją Programu Pilotażowego realizowanego w 2016 roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. W ramach programu można uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca w domu jednorodzinnym.

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a