Nasz profil na Facebooku Biuletyn Informacji Publicznej English Deutsch English English

Metropolitalna Noc Teatrów 2017

8. Metropolitalna Noc Teatrów przypada w tym roku 30 września. Impreza doczekała się swoich wiernych widzów, którzy tłumnie odwiedzają teatry w ostatnią sobotę września. W tym roku, jak zwykle, będzie w czym wybierać, a jedynym problemem jest to, że nie można być w wielu miejscach jednocześnie. Można jednak skomponować sobie własny program MNT i cieszyć się magią teatru do późnych godzin nocnych.

Jeśli lubisz taniec, to oczywiste, że powinieneś spędzić tę noc w Teatrze Rozbark – popatrzeć, jak tańczą zawodowcy w spektaklu „Fast Food Foot”, samemu podszkolić się podczas warsztatów i wreszcie zaszaleć na parkiecie podczas gorącej imprezy w rytmie disco.

Na warsztaty taneczne w zgoła innej, bo baletowej  konwencji, zaprasza także Opera Śląska. Prócz tego w Operze podczas MNT pośpiewamy i pogramy wraz z artystami, będzie też szansa na przeżycia z dreszczykiem podczas nocnego zwiedzania gmachu Opery, przede wszystkim jednak prawdziwa uczta dla melomanów – „Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego.

Do zwiedzania kulis i nowego, pięknego foyer zaprasza swoich młodych widzów Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, a wcześniej na mądre i zabawne przedstawienie„Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich”. Otwarte będą też teatralne pracownie, w których dzieci będą mogły robić to, co lubią najbardziej, czyli dawać upust swojej kreatywności.

Na warsztaty prezentujące teatralne rzemiosło zaprasza także Teatr Miejski w GliwicachPracownie dekoracji i kostiumów podzielą się tajnikami swojej sztuki. A skoro o sztuce mowa, to w TMG będzie można tego wieczoru obejrzeć dwa świetne przedstawienia – „Norę” Ibsena i „Ich czworo. Reality show” według Gabrieli Zapolskiej.

Dwa spektakle do obejrzenia również w Teatrze Korez: późnym wieczorem słynny już monodram „ Mianujom Mie Hanka” z fenomenalną Grażyną Bułką na scenie, a wcześniej „Świniobicie, albo … fajer z babuciem” – spektakl amatorskiego Kobiórskiego Teatru Kulturalnego. Dopełnieniem całości będzie sprzedaż książek po śląsku i o Śląsku oraz – uwaga – poczęstunek śląskim żurem i sznitą z tustym!

Po takich swojskich klimatach egzotycznie wypadnie pokaz Teatru Ognia Los Fuegos na dziedzińcu Teatru Małego w Tychach. Na scenie zaś, gościnnie, „Mleczarnia” - komedia Teatru Bez Sceny Andrzeja Dopierały.  Teatr Mały przygotował tez warsztaty artystyczne dla dzieci „W świecie Pierrota”.

Dzieci i młodzież to bohaterowie spektakli finałowych „Lata z teatrem” w Teatrze Nowym w Zabrzu. Przegląd tych spektakli będzie można oglądać już od rana. Wieczorem zaś dwa spektakle Teatru Nowego: „Ku Klux Klan. W krainie miłości”, tym razem w plenerze przed budynkiem Teatru, a na scenie – komedia „Śmiech wzbroniony”, podczas której oczywiście nie sposób się nie śmiać.

Piękny, pełen muzycznych wzruszeń wieczór czeka nas też w Teatrze Rozrywki za sprawą wspaniałego musicalu Andrew Lloyd Webbera „Bulwar zachodzącego Słońca”, zaś na Małej Scenie monodram w reżyserii Lecha Majewskiego "Mariacka 5", napisany specjalnie dla Elżbiety Okupskiej – to propozycja wyłącznie dla widzów dorosłych. Podczas MNT można jednak wpaść do Rozrywki nie tylko na spektakle, a na przykład, żeby zwiedzić Teatr w towarzystwie artystów, albo poprzymierzać kostiumy, kapelusze, czy zrobić sobie sceniczny makijaż.

Na spacer po teatralnym gmachu, ale w towarzystwie detektywa, zaprasza także Teatr Śląski, w którym cała noc upłynie pod hasłem „Mrocznych historii”. Upiory z przeszłości, zagadki, zbrodnie i śledztwa, a nawet rodzinne warsztaty plastyczne z wątkiem kryminalnym – wszystko to znajdziemy w bogatym programie Teatru Śląskiego.  Trzy spektakle: Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” będzie można zobaczyć w Szybie Wilson, a w siedzibie: „Mayday” na Dużej Scenie i na Kameralnej - „Małe zbrodnie małżeńskie”. Gdyby komuś było mało mocnych wrażeń, to do późnego wieczoru aktorzy Teatru Śląskiego będą czytać kryminały w teatralnej kawiarni.

Improwizacja to temat przewodni propozycji dla dzieci przygotowanych przez Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Aktorzy, pod dyktando dzieci stworzą improwizowaną bajkę, a zabawa w improwizację będzie tematem warsztatów. Późnym wieczorem Teatr zaprasza też dorosłych na warsztaty i gry dyskusyjne, wcześniej zaś na poruszający spektakl „Na dnie”, reality show o miłości, którego bohaterowie walczą o swoją godność.

Prawdziwy teatralny maraton proponuje w tym roku Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej – aż siedem spektakli i warsztaty teatralne dla młodszych dzieci. Dla małych, większych i dorosłych dzieci są też spektakle i warsztaty Teatru Czarnego Tła z Chorzowa i Teatru Dzieci Zagłębia z Będzina. Zaś całkiem „dorosłe” przedstawienia czekają nas podczas MNT w Teatrze Bez Sceny, który zaprasza na „Diabelski młyn”, komedię ludzkich słabości i śmiesznostek i w Teatrze Żelaznym, który pokaże „Jabłko” – ‘miłosny trójkąt w sytuacji ekstremalnej’.

Wszystko to podczas 8. Metropolitalnej Nocy Teatrów w najlepszych teatrach Śląska i Zagłębia, ale także w Knurowie, Kobiórze i Ożarowicach - miejscowościach, które zasilają nowo powstającą metropolię. Teatry: Nowy, Korez i Rozbark zaprezentują tam swoje przedstawienia, na które bilety będzie można kupić w symbolicznej cenie 5 zł.  

Bilety na większość spektakli prezentowanych podczas MNT są w cenach promocyjnych. Szczegółowe informacje na stronach teatrów.

Szczegółowy program 8. MNT

Pobierz ulotkę

 

© Metropolia "Silesia" 2014

(32)2530425biuro@gzm.org.pl

40-053 Katowice, ul. Barbary 21a